Pedikúra pro diabetiky v Praze

Diabetická noha
Zdroj foto: pflegewiki.de

Co je pedikúra pro diabetiky?

Pedikúra pro diabetiky je důležitá, protože diabetici čelí mnoha složitým problémům, které způsobují, že jsou jejich nohy náchylnější na poškození a infekce. Hlavními viníky jsou poruchy oběhu a problémy s poškozením nervů. Bez dostatečného krevního oběhu je kůže na nohou diabetiků obvykle suchá, křehká, náchylná k infekcím a pomalu se hojí, což zvyšuje riziko vředů a infekcí. Toto riziko je vyšší, protože chronicky vysoká hladina cukru v krvi může způsobit také poškození nervů, čímž mnoho diabetiků trpí stavem tzv. diabetickou neuropatií.

Neuropatie způsobuje brnění a necitlivost, což znamená, že si diabetik ani nemusí všimnout vyrážky nebo rány, dokud se nezmění na vřed.

Rizika diabetické nohy:
Otékání tkání. Rychlá únavnost nohou. Místa hyperpigmentace. Mozoly a odřeniny. Suchost kůže, hyperkeratóza (nadměrné ztluštění rohové vrstvy kůže). Dlouhodobě nehojící se praskliny. Vznik vředů na prstech a na chodidle. Snížení citlivosti tkání. Závažnost příznaků závisí na formě a stupni syndromu diabetické nohy, pro přesnou diagnostiku by měli diabetici vyhledat lékaře.

Přes tyto rizika, spojená s diabetickou nohou, jako jsou riziko infekce, neuropatie, hyperpigmentace a hyperkeratóza, by diabetici měli a potřebují pravidelně podstupovat specializovanou pedikúru, aby si udrželi zdraví nohou a předešli budoucím problémům s kůží.

 

Ceník

Pedikúra Cena  
Medicinální pedikúra    
Pánská medicinální pedikúra    
Pánská pedikúra Wellness vč. peelingu a masáže    
 
 

Tipy pro diabetickou pedikúru

1. Zeptejte se klienta, zda trpí diabetem

Konzultace klienta je důležitá před jakoukoliv službou, ale u klienta trpícího diabetem je to o to důležitější. Nespoléhejte se na to, že vám klient řekne, že má diabetes – raději se ho zeptejte.

Kromě toho zkontrolujte chodidla a všímejte si jakýchkoli příznaků, které mohou potenciálně souviset s cukrovkou. Jako např.:

 • suchá kůže připomínající pergamenový papír
 • větší množství odumřelé kůže kolem nehtových záhybů
 • tvorba mozolů na místech, kde působí tlak; změna barvy kůže (obvykle fialová nebo modrá) na lýtkách a chodidlech

Pokud si všimnete těchto příznaků, vždy jednejte opatrně.

A samozřejmě nikdy neobsluhujte klienta, který má otevřené řezné rány, vředy nebo aktivní infekce.

2. Nemáčejte nohy déle než pět minut

Při dlouhodobém máčení se na kůži tvoří malé praskliny, kudy mohou proniknout mikroby. Také se tím chodidla zbavují přirozeného tuku, a zhoršují se tím problémy se suchostí kůže. Omezte dobu máčení na 3-5 minut ve vlažné (ne horké!) vodě a používejte jemný antibakteriální přípravek pro máčení nohou.

3. Vyhněte se klasické pedikúře

Slabá, poškozená kůže se může snadno roztrhnout a pořezat. Z tohoto důvodu se vyhněte břitvám, čepelím a pilníkům a používejte prostředky bezpečné pro diabetiky, určené pro změkčení mozolů a kuřích ok. Prostředek pro změkčení účinně snižuje nátlaky na patách a polštářcích chodidel, a není tudíž nutné kůži intenzivně třít nebo ořezávat.

4. Neodstraňujte a nezasunujte kutikulu

Pro diabetika může řezná rána představovat vážný problém. Nedoporučuje se proto odstraňovat kutikulu. Nejenže riskujete pořezání živé tkáně kolem nehtu, ale kutikula také slouží jako bariéra chránící nehtovou destičku před patogenními organismy, které mohou způsobovat infekce.

5. Nenechte klienta odejít, aniž byste s ním mluvili o péči o kůži

Pro klienta trpícího diabetem je udržení hydratované a zdravé kůže na nohou více než jen „kosmetický“ cíl. Pravidelná domácí péče chrání nohy před infekcemi, ale také umožňuje klientovi sledovat významné změny, jako jsou změny nehtů na nohou nebo kůže, nové plísňové infekce, které v případě neléčení mohou vést k vážným komplikacím. Informujte svého klienta o důležitosti domácí péče a doporučte rutinní postupy a prostředky pro péči o nohy, které lze bezpečně aplikovat doma.

 • Nedělejte pedikúru sami, ale vyhledejte raději podologa.
 • Nekoupejte se dlouho v horké vodě, kůže tím změkne, stane se ochablá a zranitelnější.
 • Nechoďte bosí ani doma, abyste nešlápli na zemi ležící předměty a kůži tak nepoškodili.
 • Volte ponožky s volnými gumičkami, které nebudou stlačovat kůži a ztěžovat krevní oběh.
 • Každodenně kontrolujte chodidla a kůži mezi prsty, abyste nepřehlédli poškození a počáteční příznaky diabetické nohy. Objevené rány okamžitě opláchněte vodním antiseptikem (například roztokem chlorhexidinu nebo miramistinu) a zalepte baktericidním náplastí.
 • Při mytí nohou pilujte chodidla pilníkem určeným pro diabetiky – zvláštní zrnitý povrch pilníku odstraňuje kůži a zabraňuje vzniku ztvrdlé kůže. Eliminuje se tak riziko zranění.
 • Omyté nohy osušte jemným ručníkem. Nedřete je a zvláště pečlivě osušte pak kůži mezi prsty.
 • Kůži změkčete krémem určeným pro péči o kůži nohou při cukrovce. V meziprstových prostorech by krém být neměl, aby se neobjevily opruzeniny.
 • Vyberte pohodlnou obuv vyrobenou z přírodních materiálů, bez hrubých vnitřních švů. Pokud se poškození na kůži po antiseptickém ošetření během 1-2 dnů nezahojí, je nutné okamžitě vyhledat lékaře.
 • Mějte vždy s sebou diabetickou lékárničku, která obsahuje prostředky pro ošetření a obvazování ran.
 • Pedikúra při cukrovce by měla být pravidelná, protože je to nejen hygienické, ale také to slouží jako prevence syndromu diabetické nohy a dalších komplikací.

Závěrem

Pravidelné navštěvování kvalifikovaného specialisty pro provádění specializované pedikúry je nesmírně důležité pro lidi trpící diabetes.

Tento postup nejenže přispívá k udržení zdraví nohou, ale také pomáhá předcházet mnoha budoucím problémům s kůží a nehty.

Specializovaná péče o nohy nabízí profesionální péči a důkladnost v detailech, které jsou pro diabetiky zásadní. Zajišťuje jim pohodlí a zlepšuje kvalitu jejich života.

 

V případě dotazů mě neváhejte kontaktovat.

Nataliia Hryhorieva. Nehtové studio NG Pedikúra.

S úctou, Nataliia Hryhorieva

Certifikovaná manikérka a pedikérka, podolog.

+420 728 222 891
 
 

Doporučujeme k přečtení:

a další články v rubrice "Užitečné informace"

×