Pedikúra pro diabetiky

Diabetická noha

Co je diabetická noha

Diabetici čelí mnoha složitým problémům, které způsobují, že jejich nohy jsou náchylnější k poškození a infekcím. Poruchy oběhu a problémy s poškozením nervů jsou hlavními viníky. Bez dostatečného krevního oběhu je kůže na nohou diabetiků obvykle suchá, křehká, náchylná k infekcím a pomalu se hojící, což zvyšuje riziko vředů a infekcí. Toto riziko se ještě více zvyšuje, protože chronicky vysoká hladina cukru v krvi může také způsobit poškození nervů, čímž mnoho diabetiků trpí stavem zvaným diabetická neuropatie.

Neuropatie způsobuje brnění a necitlivost, což znamená, že diabetik si nemusí ani všimnout vyrážky nebo rány, dokud se nezmění na vřed.

Otékání tkání. Rychlá únavnost nohou. Místa hyperpigmentace. Mozoly a odřeniny. Suchost kůže, hyperkeratóza (nadměrné ztluštění rohové vrstvy kůže). Dlouhodobě nehojící se praskliny. Vznik vředů na prstech a na chodidle. Snížení citlivosti tkání. Závažnost příznaků závisí na formě a stupni syndromu diabetické nohy, pro přesnou diagnostiku by měli diabetici vyhledat lékaře.

Přes tyto rizika by diabetici měli (a potřebují!) pravidelně podstupovat pedikúru, aby udrželi zdraví nohou a předešli budoucím problémům s kůží.

Doporučení pro pedikúru diabetické nohy

Ptejte se každého klienta, zda trpí diabetem

Konzultace klienta je důležitá před jakoukoliv službou, ale pro klienta trpícího diabetem jsou sázky vyšší. Nespolehávejte se na to, že vám váš klient řekne, že má diabetes - zeptejte se ho.

Kromě toho zkontrolujte chodidla pro jakékoli příznaky potenciálně související s cukrovkou. To je:

suchá kůže připomínající pergamenový papír;

nárůst mrtvé kůže kolem nehtových záhybů;

tvorba mozolů na místech tlaku a změna barvy kůže (obvykle fialová nebo modrá) na lýtkách a chodidlech.

Ať už trpíte diabetem nebo ne, pokud si všimnete těchto příznaků, vždy jednejte opatrně.

A samozřejmě:

nikdy neobsluhujte klienta, který má otevřené řezné rány, vředy nebo aktivní infekce.

Nemáčejte nohy déle než pět minut

Při dlouhodobém máčení se na kůži tvoří malé praskliny, které se stávají místem vniknutí mikrobů. To také zbavuje chodidla přirozeného tuku, zhoršující problémy se suchostí kůže. Omezte dobu máčení na 3-5 minut ve vlažné (ne horké!) vodě a používejte jemný antibakteriální přípravek pro máčení nohou.

Vyhněte se klasické pedikúře

Slabá, poškozená kůže se může snadno roztrhnout a porezat. Z tohoto důvodu se vyhněte břitvám, čepelím a pilníkům a používejte bezpečné pro diabetiky prostředky, určené pro bezpečné změkčení mozolů a kuřích ok. Prostředek pro změkčení účinně snižuje nátlaky na patách a polštářcích chodidel, zbavující potřeby intenzivně třít nebo řezat kůži.

Neodstraňujte a nezasunujte kutikulu zpět

Pro diabetika může řezná rána představovat vážný problém. Nedoporučuje se odstraňovat kutikulu. Nejenže riskujete porezání živé tkáně kolem nehtu, ale kutikula také slouží jako bariéra chránící nehtovou destičku před patogenními organismy, které mohou způsobovat infekce.

Nenechte klienta odejít, aniž byste projednali péči o kůži

Pro klienta trpícího diabetem je udržení kůže na nohou hydratované a zdravé více než jen "kosmetický" cíl. Pravidelná domácí péče nejen chrání nohy před infekcemi, ale také umožňuje klientovi sledovat významné změny, jako jsou změny nehtů na nohou nebo kůže, nebo nové plísňové infekce, které mohou vést k vážným komplikacím, pokud nejsou okamžitě odstraněny. Určitě informujte svého klienta o důležitosti domácí péče a doporučte rutinní postupy a prostředky pro péči o nohy, které lze bezpečně dodržovat a používat doma.

Nedělejte pedikúru sami, ale vyhledejte podologa.

Nekoupejte se dlouho v horké vodě, protože kůže změkne, stane se ochablá a více zranitelná.

Nechodíte bosí ani doma, abyste nenašlápli na náhodně spadnuté předměty a nepoškodili kůži.

Vyberte ponožky s volnými gumičkami, které nebudou stlačovat kůži a ztěžovat krevní oběh.

Každodenně kontrolujte chodidla a kůži mezi prsty, abyste nepřehlédli poškození a počáteční příznaky diabetické nohy. Objevené rány okamžitě opláchněte vodním antiseptikem (například roztokem chlorhexidinu nebo miramistinu), zakryjte baktericidním náplastí.

Při mytí nohou pilujte chodidla pilníkem určeným pro diabetiky – zvláštní zrnitý povrch pilníku odstraňuje kůži a brání vzniku ztvrdlé kůže, eliminující riziko zranění.

Vyprané nohy osušte jemným ručníkem, neotírejte, zvláště pečlivě osušte kůži mezi prsty.

Kůži změkčit krémem, určeným pro péči o kůži nohou při cukrovce, v mezprstových prostorech by krém být neměl, aby se neobjevily opruzeniny.

Vybrat pohodlnou obuv vyrobenou z přírodních materiálů, bez hrubých vnitřních švů. Pokud se poškození na kůži po antiseptickém ošetření nehojí během 1-2 dnů, je nutné okamžitě vyhledat lékaře.

Mít vždy s sebou 'diabetickou lékárničku', která obsahuje prostředky pro ošetření a obvazování ran.

Pedicure při cukrovce by měla být pravidelná, protože tento postup je nejen hygienický, ale také slouží jako prevence syndromu diabetické nohy a jeho komplikací.

×